Poradnik

Poradnik wekowania

 

  1. Przed użyciem sprawdź, czy brzegi kołnierza słoja i wieczka nie są wyszczerbione lub uszkodzone. Uszczelka nie powinna być popękana.
  2. Czystość jest podstawowym warunkiem dobrej konserwacji. Dlatego przed użyciem umyj słoiki i wieczka w ciepłej czystej wodzie i wyparz je wrzątkiem. Sterylizacja słoików i wieczek nie jest konieczna, chyba że czas procesu wekowania jest krótszy niż 10 min (np. soki owocowe potrzebują tylko 5 min). Wtedy wykonaj sterylizację  gotując słoiki i pokrywki przez 10 min. Uszczelki ułóż w czystej, zimnej wodzie.
  3. Słoiki napełniaj do wysokości 1 cm od górnego brzegu. Produktami o konsystencji purée i płynami do 2 cm od brzegu Takimi, które pęcznieją, tak jak kiełbasa do ¾ wysokości słoika.
  4. Po napełnieniu, przed zamknięciem, krawędzie słoika muszą być czyste. Jeśli ubrudziły się w trakcie napełniania możesz wytrzeć je czystą szmatką nasączoną spirytusem. 
  5. Załóż uszczelkę na wieczko i zamknij wypełniony słoik przy użyciu spinek. Dwie spinki umieść przeciwlegle w wyżłobieniach wieczka i przyciśnij do dołu tak, by ślizgając się po bocznej krawędzi wieczka zatrzasnęły się na wystającej części brzegu słoika.
  6. Podczas pasteryzacji przestrzegaj temperatury i czasu zalecanych w przepisie. Zbyt wysoka temperatura pasteryzacji lub zbyt gwałtowne podgrzanie zawartości słoika mogą spowodować wypchnięcie uszczelki lub dostanie się części produktu między uszczelkę a wieczko. Czas potrzebny do prawidłowej pasteryzacji liczy się od momentu osiągnięcia wrzenia wody, w której słoiki są pasteryzowane.
  7. Polecamy pasteryzację w wodzie. Początkowa temperatura wody powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury zawartości słoika. Dlatego słoiki z surową żywnością należy włożyć do letniej wody, a słoiki z gorącą zawartością do gorącej wody. Jeśli pasteryzujesz „na sucho" w piekarniku - pamiętaj - uszczelka topi się w temperaturze wyższej niż 130 st. C. Zachowaj niewielką przestrzeń między słoikami podczas pasteryzacji.
  8. Po zakończeniu pasteryzacji, postaw słoiki w temperaturze pokojowej do całkowitego wystygnięcia przez ok. 24 godziny. Po tym czasie należy zdjąć spinki. Sprawdź, czy słoik jest szczelnie zamknięty, próbując lekko podnieść pokrywkę. Taki test należy przeprowadzić w ciągu kilku pierwszych dni po pasteryzacji i zawsze przed otwarciem słoika.
  9. Uwaga! Nigdy nie odwracaj słoików WECK® do góry dniem w trakcie pasteryzacji, stygnięcia i przechowywania!
  10. Słoiki przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu z dala od miejsc narażonych na nagłe wahania temperatury. 

Jeśli masz pytania dotyczące produktów firmy WECK® skontaktuj się z nami.

Przepisy

40 produkt(ów)