Poradnik We(c)kowania

Krok 1
sprawdzenie  
i mycie

Sprawdź słoiki i wieczka, zwróć uwagę czy są całe (nie wyszczerbione), jeśli zauważysz jakieś wady to nie korzystaj z tego elementu. Umyj dokładnie słoiki w gorącej wodzie używając płynu do mycia naczyń i dokładnie je opłucz.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzić
wszystke elementy czy nie są uszkodzone!
Krok 2
uszczelki

Sprawdź dokładnie uszczelki – najlepiej złap je w palce i delikatnie rozciągnij. Pamiętaj, że nawet lekko uszkodzone uszczelki nie zawekują poprawnie słoika.
Zanurz uszczelki we wrzącej wodzie i pozostaw je w niej aż do momentu użycia.
Po wyjęciu uszczelek z wody, a przed założeniem ich na pokrywkę, uszczelki należy wytrzeć do sucha.
Jeśli wekujesz owoce pamiętaj o wyparzeniu również słoików i wieczek (czas pasteryzacji owoców jest krótszy i wynosi 5 minut).

do wekowania przygotuj
sobie ściereczkę

Krok 3
napełnianie

Podczas napełniania słoików gorącymi daniami pamiętaj by ustawić słoik na desce do krojenia lub na ręczniku. W ten sposób zapobiegniesz pękaniu szkła.
Jeśli napełniasz słoik przetworem pamiętaj by zostawić 1 cm odstępu od góry słoika i wieka.
Jeśli napełniasz słoik syropem lub sokiem z dodatkiem cukru, możesz wlać go aż do samego brzegu słoika.

 

Pamiętaj, żeby pasteryzować przetwory
dokładnie tyle, ile podane jest to w przepisie.
Krok 4
klik i już!

Jeśli używasz słoików WECK Round Rim, pamiętaj żeby nałożyć gumowy pierścień dokładnie na krawędzie wieka i delikatnie włożyć je do gorącej wody, aż do chwili użycia.
Ta prosta metoda zapobiega wypadaniu pierścienia i uszczelki podczas wekowania.

Zamknij słoik używając stalowych zapinek – ustaw je na przeciwległych żłobieniach wieczka i dociśnij do momentu aż usłyszysz charakterystyczne „kliknięcie”.

Krok 5
wekowanie

Na dnie garnka do pasteryzacji ułóż ściereczkę i pamiętaj o pozostawieniu niewielkiej przestrzeni między słoikami.

Ustaw słoiki obok siebie w garnku, a następnie zalej je wodą. Pamiętaj żeby woda zakrywała wszystkie słoiki, 2,5 cm – 5 cm powyżej wieka. Jeśli wekujesz więcej słoików, możesz układać je jeden na drugim, ale pamiętaj żeby oddzielić je kolejną ściereczką ułożoną na dolnej warstwie.

WAŻNE!

Woda, którą zalewasz słoiki

w garnku powinna

mieć zbliżoną temperaturę

do przetworu

zamykanego w słoiczku.

Jeśli wekujesz nieprzetworzoną żywność zalej słoiki ciepłą wodą, a jeśli pasteryzujesz słoiki z gorącą zawartością zalej je koniecznie gorącą wodą. Dzięki tej metodzie unikniesz rozczarowania przy otwieraniu słoika z zepsutym przetworem.

Krok 6
gorący czas

Pamiętaj o czasie i temperaturze pasteryzacji. Zawsze wekuj zgodnie z danymi podawanymi w przepisie.

Uwaga! Odliczaj czas od momentu zawrzenia wody w garnku.

Po zakończonej pasteryzacji wyjmij słoiki z garnka (najlepiej naszym chwytakiem) i umieść je na desce do krojenia lub ręczniku do ostygnięcia.

Krok 7
finał

Ważne! Pozostaw stalowe zaciski na słoikach aż do momentu całkowitego ostudzenia weków. Po ich zdjęciu możesz wykonać TEST prawidłowego zamknięcia słoików – unieś każdy słoik trzymając go za pokrywę. Test ten należy również wykonać kilka dni po pasteryzacji. Wtedy będziesz mieć pewność , że wszystko poszło doskonale i nic się nie zmarnuje.
Pozostaw słoiki w ciemnym miejscu – najlepiej w temperaturze pokojowej.

Pamiętaj, że do słodzenia przetworów używamy
tylko naturalnego cukru – nie zastępuj go
zamiennikami jak np. słodzik
Krok 8
"pssst"

Przy otwieraniu słoika wystarczy, że pociągniesz za wypustkę uszczelki, aż do momentu, gdy usłyszysz charakterystyczne „pssyt”.
Ważne! Nigdy nie używaj do otwierania weka noży lub innych metalowych narzędzi, w ten sposób możesz uszkodzić elementy słoja.