SKŁADNIKI

  • 2 kg śliwek węgierek
  • 0,5 kg do 1kg cukru
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • ½ łyżeczki mielonych goździków
  • opcjonalnie: 20 g pektyny

 

PRZEPIS

Śliwki umyć, wypestkować, przekroić na pół i przełożyć do garnka z grubym dnem. Zasypać cukrem i odstawić na 2-3 godziny. Śliwki są dosyć słodkie, więc na początek warto dodać tylko połowę cukru (500 g) i resztę (ewentualnie) dopiero w czasie smażenia owoców.

Następnie dodać przyprawy i gotować śliwki na małym ogniu ok. 30 minut, aż dżem zgęstnieje. Jeśli owoce puszczą dużo soku warto dodać pektynę, która ładnie zagęści śliwki. W takim przypadku ok. 20 g pektyny mieszamy z 2 łyżkami cukru, małymi partiami dodajemy do masy (ciągle mieszając) i gotujemy jeszcze 5 minut.

Gorący dżem przełożyć do słoików i zapasteryzować.

PASTERYZACJA W PIEKARNIKU

Słoiki wstawić do piekarnika nagrzanego do 120 stopni (termoobieg) i pasteryzować 15-20 minut. Na blasze do pieczenia należy położyć kawałek materiału i zadbać o to, aby słoiki nie dotykały się. Wyjąć do ostudzenia.

PASTERYZACJA W WODZIE

Słoiki wstawić do podgrzanej wody i od momentu zagotowania pasteryzować (na małym ogniu) ok. 10 minut. Na dnie garnka należy położyć kawałek materiału i zadbać o to, aby słoiki nie dotykały się. Wyjąć do ostudzenia.

Zdjęcie i przepis autorstwa Joanny Grabowskiej-Kowalskiej

www.kuchniajoanny.pl