PICCALILLY – BRYTYJSKIE PIKLE W PIKANTNEJ MUSZTARDZIE (DODATEK DO MIĘS, KANAPEK I INNYCH POTRAW)
PRZEZNACZENIE
Jako dodatek do kanapek, hamburgerów i hot-dogów – jako sos do smarowania pieczywa lub dodatek między składnikami. Doskonale smakuje z mięsami pieczonymi oraz z grilla (jako dodatek lub marynata). Piccalilly może być używany jako składnik do sałatek - z warzywami, makaronem, ryżem lub ziemniakami albo składnik tart i zapiekanek Wykorzystywany w kuchni indyjskiej (curry, samosy czy pakory).
SKŁADNIKI – WARZYWA (waga nie musi być dokładna)
PRZYRAWY DO UPRAŻENIA NA SUCHEJ PATELNI
POZOSTAŁE PRZYPRAWY I DODATKI
PRZEPIS
Warzywa umyć. Kalafiora podzielić na małe różyczki wielkości jednego kęsa. Cukinii nie obierać, przekroić wzdłuż i łyżeczką wybrać pestki. Pokroić w kostkę, tak samo marchew. Fasolkę szparagową podzielić na mniejsze kawałki. Szalotkę posiekać w kostkę lub w piórka. Wszystkie warzywa przełożyć do dużej miski, dodać 2 łyżki soli i wymieszać. Zakryć i odstawić na 12 do 24 godzin (w międzyczasie kilka razy przemieszać).
Następnie wypłukać warzywa na sicie pod zimną bieżącą wodą i wysuszyć je z nadmiaru wilgoci. Nie należy pomijać tej czynności, gdyż sos może okazać się zbyt wodnisty. Do osuszania można użyć np. ręcznika kuchennego (układać partiami warzywa, delikatnie odciskać z obu stron). Wszystko przełożyć do garnka.
Na suchej patelni uprażyć nasiona kolendry, kuminu i gorczycy. Kiedy zaczną pachnieć dodać je do pokrojonych warzyw. Następnie wlać ocet, wodę, wsypać cukier, dodać miód i wszystkie przyprawy. Zagotować i dusić około 10-15 minut, aż warzywa zmiękną (nie mogą się rozpadać, kalafior nadal powinien lekko chrupać). Wymieszać mąkę z odrobiną wody (tyle, aby się rozmieszała) i wlać do garnka. Zagotować, aż sos zgęstnieje i zdjąć garnek z palnika.
Przełożyć sos do umytych i wyparzonych słoików (zostawić 1-2 cm od góry). Zapasteryzować. Uwaga! Przed zjedzeniem piccalilly powinno odstać około 3-4 tygodni (lub dłużej), aby wszystkie składniki przeszły aromatem. Po otwarciu przechowywać w lodówce (ze względu na mąkę w składzie).
PASTERYZACJA W WODZIE
Słoiki wstawić do podgrzanej wody i od momentu zagotowania pasteryzować (na małym ogniu) ok. 10 minut. Na dnie garnka należy położyć kawałek materiału i zadbać o to, aby słoiki nie dotykały się. Wyjąć do ostudzenia.
Joanna Grabowska
www.kuchniajoanny.pl