Ciasto cytrynowe pieczone w słoiku

Ciasto cytrynowe pieczone w słoiku

Składniki:

  • 1 szkl. mleka + 1 łyżka octu cytrynowego (lub z b. wina) lub 1 szkl. maślanki
  • 2 szklanki mąki pszennej tortowej (ok. 320 g)
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 szklanka cukru (200 g)
  • 2 jaja
  • skórka starta z 2 cytryn (bez białej skórki - albedo), wyszorowanej i sparzonej
  • sok z całej cytryny (30 g)
  • 100 g oleju rzepakowego + olej do natłuszczenia form

Krok 1

Aby upiec Ciasto w słoiku, potrzebujesz odpowiednich słoików (ja używam oryginalne wecki o pojemności 560 ml). Ciasta wystarczy na 5-6 takich słoików, ale możesz upiec ciasto w 3-ech i w małej foremce na babkę z kominem. Każdy słoik i foremkę posmarować dokładnie olejem. Piekarnik nagrzać do 170°C (termoobieg).

 

Krok 2

Mleko wymieszać z octem (jeśli nie masz maślanki). Odstawić. Przesianą mąkę wymieszać z sodą. Odstawić na bok.

 

Krok 3

Do miski wlać mleko z octem lub maślankę, dodać jaja, olej, skórkę i sok z cytryny. Wsypać cukier. Wszystko wymieszać ręcznie (ja mieszam trzepaczką, ale niczego nie ubijam).

 

Krok 4

Do mokrych składników wsypać mąkę z sodą i krótko wymieszać - nie mieszać zbyt dokładnie, nawet wskazane jest, aby zostały małe grudki

 

Krok 5

Ciastem napełnić słoiki i ew. foremkę. Do słoików najlepiej użyć lejka i nakładać ciasto po ok. 200 ml na każdy słoik (świetnie sprawdzają się do tego metalowe miarki o pojemności 100 ml). Słoiki z foremką przenieść na blachę i wstawić do nagrzanego pieca. Piec ok. 30 minut lub do tzw. suchego patyczka.

 

Krok 6

Upieczone Ciasto w słoiku ostrożnie wyjąć z pieca na deskę i ostudzić. Ciasto z foremki przed wyjęciem odczekać 5 minut, a następnie studzić na kratce.

 

Krok 7

Dokładnie ostudzone ciasto cytrynowe w słoikach można dekorować od razu lub, każdy zamknąć i zostawić na następny dzień. Ciasto w formie, można ostudzone zamrozić lub polać lukrem cytrynowym.

 

Krok 8

Mus truskawkowy: do rondelka wrzucić mrożone truskawki, wlać sok cytryny i miód. Gotować kilka minut, aż truskawki się rozmrożą i puszczą sok. Gdy będą miękkie, zmiksować blenderem i chwilę pogotować. Następnie przelać do naczynia i ostudzić. Można przygotować dzień wcześniej.

 

Krok 9

Bita śmietana z syfonu: jeśli mamy syfon do bitej śmietany, napełniamy go taką ilością śmietanki, jaka polecana jest w instrukcji (przy założeniu, że na 500 ml śmietanki dajemy 40 g cukru pudru). Wcześniej śmietankę dokładnie wymieszać z cukrem pudrem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy cukier dokładnie się rozpuścił, należy wlać śmietankę do syfonu przez sitko. Ja używam syfonu o pojemności 500 ml.

 

Krok 10

Bita śmietana: jeśli nie mamy syfonu, dobrze schłodzoną śmietankę ubijamy mikserem z cukrem pudrem, przy założeniu, że na 3 słoiki wystarczy nam połowa podanej porcji, czyli 250 g śmietanki i 20 cukru pudru.

 

Krok 11

Składanie Ciasta w słoiku: z każdego słoika wydrążyć łyżką połowę ciasta (jeden słoik jest za duży bowiem na jedną porcję). Wydrążoną część możemy zamrozić na później lub podzielić na kawałki i ułożyć na dnie kolejnych słoików. Na cieście wylać po 3-4 łyżki musu truskawkowego.

 

Krok 12

Następnie ułożyć świeże owoce, pokrojone na kawałki. Wyłożyć bitą śmietanę. Jeśli używamy śmietany z syfonu, deser należy serwować od razu po przygotowaniu (śmietana z syfonu nie jest trwała). Śmietanę dowolnie udekorować świeżymi owocami i listkiem mięty lub melisy. Przykryć wieczkiem, jeśli deser przygotowujemy wcześniej i schować do lodówki.

 

Autor przepisu - Blog - Moja Delicja

Polecane produkty